Midvale Speedway
WELCOME RACE FANS!!............Thunder In The Valley 2021...............Season Championship.......CRS Trucks,LM,MOD,SS,C,MT&TS..........Saturday September 11th
Saturday, September 18th
Ohio's Fun Place to Race!!
2021 Race Season
Week #14 Results
August 14, 2021
Week #14 ResultsCRS Trucks:
Top Qualifier: #27 Brad Copen
35 Lap Feature: TJ Stineman, Copen, Spencer Stineman, Bob Sibila Jr, Jeff Fade, Matt Wilson, Brian Taylor, Brandon Huff, Joe Quinn, Barney Gerber

Gold Cup Outlaw Late Models:
Top Qualifier: #99 John Sandquist Jr
50 Lap Feature: Jimmy Carter, Sandquist Jr, Ryan Tedesco, Greg Forcht, Bob Schneider Jr, Gary Whipkey, Bob Page, Kyle Warner, Jonathan Reitter, George Riddle, Bobby Devore II, Korey Herron, AP Ren, Alex Rosenberry, Cody Jaberg, Jeff Taylor, Kevin Garner, Todd Ripley, Kenny Vickers

Open Modifieds:
Top Qualifier: #00 Todd Ripley
Last chance (Top 10 Advance): Bob Sibila Jr, Doug Mate, Jason Drew, Brain Whetnall, Mark Striker, Brandon Lemmerman, Steve Drew, Cory Beatty, Dawson Knaul, Steve Jones, Ed Hughlett, Cristian Bailey, Bill Petrie, Tyler Beatty, Ryan Cypher
40 Lap Feature: Rick Elkins Jr, T.Ripley, Bryce Allensworth, Kenny Phillips, Lucas Ripley, Sam Bigham, Sibila Jr, Jon Sulka, Bob Page, Knaul, Lemmerman, Mate, Striker, Whetnall, Beatty, Norm Taylor, Jones, Louis McGrath, S.Drew, Jeff Dunfee III, Steve Mowery, J.Drew, Parker Ennes, Tyler Nuckles

Ross Mountain BBQ Mini Trucks:
Top Qualifier: #443 Eddie McLean
Heat: Connor McLean, E.McLean, Bob Johnson, Teia Henry, Rick Brink
Feature: Johnson, C.McLean, Blake Ripley, E.McLean, Henry, Brink, Ron Hoppingarner Jr

Buckey Mowing Compacts:
Top Qualifier: #007 Don Rufener III
Heat #1: Jonathan Hidey, Don Rufener Jr, Mike Stuber, Rufener III, Phil Bunton Jr
Heat #2: Ryan Alm, Tabitha Stuber, Gavin Roup, Nolan Caldwell, Allen Clark
Heat #3: Brenton Irwin, Zack Marshall, Justice Lenarz, Savanna Alm, Trevor King
Feature: Rich Dunlap, Rufener III, Bunton Jr, Rufener Jr, M.Stuber, Roup, Caldwell, Irwin, T.Stuber, R.Alm, Timmy Long, Lenarz, S.Alm, Jonathan Weber, Zack Downing, Brendon Nealey, King, Braden Maurer, Hidey, Marshall, Blaze Bacon, Clark

Canton Addition Trophy Stocks:
Top Qualifier: #62 Kaeden Scott
Heat: AJ Andrews, Jacob Keller, Damien Andrews, Evan Worrell, Noah Kaufman
Feature: Scott, D.Andrews, Nolan Caldwell, Worrell, Kaufman, AJ Andrews, Corbin Robinson, Keller

THANK YOU ROSS MOUNTAIN BBQ and EVERYONE from the CRS Super Truck Series for putting on a great show!! THANK YOU to EVERYONE from the Outlaw Super Late Models and the Open Mods for traveling here this past weekend
THANK YOU to the MT, C and Trophy Stock's as well!!
THANK YOU to High Impact Tree Service and Allen Bedard for donating to the halfway and most laps led!!

Next Saturday Night is Frisbee Race #2 powered by APR Plumbing. All 6 Divisions will be in action!!

Written by: Matthew Helms

Driver Results
Trophy Stock
Feature
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
15062Kaeden Scott
24542Damien Andrews
3436Nolan Caldwell
44107Evan Worrell
53917Noah Kaufman
6372AJ Andrews
73568Corbin Robinson
83337xJacob Keller
 
Heat
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
1102AJ Andrews
2837xJacob Keller
3742Damien Andrews
4607Evan Worrell
5517Noah Kaufman
 
Mini Truck
Feature
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
15099Bob Johnson
245442Connor McLean
343000Blake Ripley
441443Eddie McLean
53921Teia Henry
63757Rick Brink
73568Ron Hoopingarner Jr
 
Heat
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
110442Connor McLean
28443Eddie McLean
3799Bob Johnson
4621Teia Henry
5557Rick Brink
 
Compacts
Feature
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
15036Rich Dunlap
245007Don Rufener III
34379BPhil Bunton Jr
44147Don Rufener Jr
53944Mike Stuber
63752Jeremy Sallinger
73569Drew Romig
83323Brentin Irwin
9315Tabitha Stuber
10296RRyan Alm
112746Timmy Long
12253LJustice Lenarz
13237SSavanna Alm
142185Jonathan Weber
15194EZack Downing
161729Brandon Nealey
17157Trevor King
181322BBraden Maurer
191100Jonathon Hidey
20923MZack Marshall
21757Blaze Bacon
2250Allen Clark
 
Heat #1
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
11000Jonathon Hidey
2847Don Rufener Jr
3744Mike Stuber
46007Don Rufener III
5579BPhil Bunton Jr
 
Heat #2
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
166RRyan Alm
245Tabitha Stuber
3352Jeremy Sallinger
4269Drew Romig
510Allen Clark
 
Heat #3
Finished PositionPoints EarnedCar No.Driver
1623Brentin Irwin
2423MZack Marshall
333LJustice Lenarz
427SSavanna Alm
517Trevor King
 
Top
08/14/2021 Race
Trophy Stock Listings
Finish Pos.Driver
1.Scott, Kaeden
2.Andrews, Damien
3.Caldwell, Nolan
4.Worrell, Evan
5.Kaufman, Noah
6.Andrews, AJ
7.Robinson, Corbin
8.Keller, Jacob
More
08/14/2021 Race
Mini Truck Listings
Finish Pos.Driver
1.Johnson, Bob
2.McLean, Connor
3.Ripley, Blake
4.McLean, Eddie
5.Henry, Teia
6.Brink, Rick
7.Hoopingarner Jr, Ron
More
08/14/2021 Race
Compacts Listings
Finish Pos.Driver
1.Dunlap, Rich
2.Rufener III, Don
3.Bunton Jr, Phil
4.Rufener Jr, Don
5.Stuber, Mike
6.Sallinger, Jeremy
7.Romig, Drew
8.Irwin, Brentin
9.Stuber, Tabitha
10.Alm, Ryan
More